czwartek, 3 maja 2018

ŚWIĘTO TRZECIEGO MAJACzwartek, 3 maja 2018 r. JUBILEUSZOWY ROK – setna rocznica uchwalenia konstytucji Trzeciego Maja oraz 150 rocznica otrzymania praw miejskich naszego miasta Chorzowa. W kościele Świętej Barbary o godz. 9 rano uroczysta Koncelebra Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny oraz mieszkańców naszego miasta.  Pod przewodnictwem księdza Dziekana Eugeniusza Błaszczyka. Przybyli władze samorządowe z Prezydentem Andrzejem Kotalą na czele. Przybyli przedstawiciele instytucji państwowych, delegacje szkól chorzowskich, chorzowscy harcerze z Dyrektor LO im Ligonia Harcmistrzem  Grażyną Widera,  poczty sztandarowe. Ewangelię wg. Św. Jana czytał i homilię wygłosił ks.  Diakon  Michał Walczyński. W homilii nawiązał do Ewangelii, w której mówi o Matce stojącej pod krzyżem.
Jezus powierzył Św. Janowi pod opiekę swoją matkę.
Maryja króluje z Jezusem, który umiera na krzyżu. Jest Królową Polski, bo zna nasze trudne drogi, cierpienia  polskiego narodu. Ona pierwsza wycierpiała pod krzyżem.
Po Mszy świętej władze miasta, służby mundurowe, kombatanci przeszli przed pomnik Powstańca Śląskiego, aby złożyć kwiaty.

Niestety w porównaniu do ubiegłych lat mniej było ludzi w kościele. Była taka piękna pogoda, że aż za ciepło jak na tą porę roku.  Może wypalił się zapał, pragnienie aby wszystko zawierzyć Bogu i Maryi, złożyć hołd tym, którzy poświęcili Zycie aby Polska była Polską, aby Śląsk był polski. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz