poniedziałek, 12 sierpnia 2013

KRONIKI ŚLĄSKIE 21PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY ZAGŁĘBIOWSKI FESTIWAL
SZTUKI NIEPROFESJONALNEJ - ART PASSION FESTIVAL 2013,

w środę 26 czerwca w sosnowieckiej  EXPO SILESIA - Centrum Targowo-Konferencyjne w Sosnowcu o godz. 11 Krzysztof Macha pisarz i  poeta oraz rzecznik prasowy uroczyście  ogłosił  otwarcie I Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej.  Ponad 100 artystów z Polski, Francji, Węgier, Ukrainy zaprezentowało około 500 prac obrazów, rzeźb, haftów artystycznych i fotografii. Z tego zakwalifikowano 200 obrazów, około 50 haftów, również tyle samo prac fotograficznych oraz rzeźby.  Jest to pierwsza wystawa na terenie Zagłębia Dąbrowskiego o randze międzynarodowej.  Patronat honorowy objął Marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Prezydent  Miasta Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Burmistrz Miasta Czeladź, Starosta Powiatu Będzińskiego. Inicjatorem i duszą festiwalu jest Prezes  Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego , Dyrektor tego Festiwalu Teresa Orłowska, która witając przybyłych gości i twórców sztuki wyznała, że do zorganizowania projektu  przygotowywano się przez kilka lat. Dzięki zaangażowaniu  wielu osób stało się to możliwe.  Wsparcia merytorycznego w organizacji festiwalu udzieliła Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Poparcia dla sztuki zagłębiowskiej  w formie dofinansowania projektu udzieliły: Urząd Marszałka Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, powiatu będzińskiego.  Urzędy miast zagłębiowskich. Partnerami festiwalu  są muzea zagłębiowskie, w których odbędą się będą miały miejsce  wystawy festiwalowe przez okres miesiąca lipca br.  
Uroczyste otwarcie Festiwalu uatrakcyjnił  założony w 1976 roku przy Pałacu Kultury Zagłębia w Sosnowcu Zespół Pieśni i Tańca GOŁOWIANIE, prężnie działający na ternie zagłębia Dąbrowskiego. Dziś którzy pięknie zatańczyli tańce ludowe oraz zaśpiewali kilka pieśni ludowych folklorystycznych. Zaprezentowali niezwykle piękne stroje zagłębiowskie.

Organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego festiwal skupiony jest wokół artystów nieprofesjonalnych, dla których sztuka nie jest zawodem lecz pasją.

W każdej kategorii festiwalowej przyznano Grand Prix. Kwalifikacji prac dokonało jury w składzie: prof. Jacek Rykała- przewodniczący, dr Piotr Kossakowski, mgr Paweł Dusza, mgr Dobrawa Skonieczna-Gawlik. Kuratorem festiwalu profesor zwyczajny  Janusz Karbowniczek z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Grand Prix przyznano
Ø      w kategorii malarstwo- Jolanta Płaczyńska  - obraz "Prowansja"
Ø      w kategorii rzeźby -   Grzegorz Jaros - rzeźba "Chrystus"
Ø      w kategorii fotografia - Olga Dudek "Ptaki"
Ø      w kategorii  haft  -       Halina Kwiatkowska "mnóstwo makowi"

Ponadto zostało wyróżnionych 12 prac wszystkich kategoriach.

"Śpieszmy się kochać ludzi
tak szybko odchodzą"
/ Jan Twardowski/
Jeszcze tak niedawno- 9 kwietnia 2013r.  Jacenty Jędrusik z ks. Markiem Noras gościł
w świętochłowickiej restauracji "SKAŁKA" czytał poezje Jana Pawła II
                                                            (pisałem w  nr 16(99) Gazety Śl. 19-25 kwietnia 2013 r.)


OSTATNIE POŻEGNANIE

Czwartek 27 czerwca- w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach pogrzeb aktora Teatru Rozmaitości Jacentego Jędrusika - jednego z najbardziej wytrawnych aktorów województwa śląskiego.  Bardzo lubiany nie tylko w środowisku artystycznym,  ceniony szczególnie przez młodych, początkujących artystów, który nigdy, nikomu nie odmawiał pomocy, rady. Odszedł  do Pana Boga w wieku 59 lat. Na pożegnalne nabożeństwo przybyli przyjaciele Jacentego, artyści nie tylko chorzowskich scen ale również z Bytomia, Katowic. Obszerną świątynię wypełnili jak w czas największych uroczystości jubileuszowych.  Na czas pogrzebu przesunięto sesję plenarną  rady miejskiej w Chorzowie na godziny popołudniowe. We mszy św. wzięli udział radni miasta z  Prezydentem na czele.  Koncelebrze przewodniczył jego najlepszy przyjaciel ks. Marek Noras. Podczas wygłoszonej  homilii porównał nasze życie do sztuki jednego aktora, w której Dawca życia, Bóg każdego dnia pisze nowy scenariusz.  Do nas należy jak najlepiej wykonać zleconą przez Stwórcę rolę. Jacenty tę rolę wykonał dobrze - dał świadectwo miłowania Boga i miłowania każdego człowieka.

IV KONGRES PRAWA I  SPRAWIEDLIWOŚCI

Piątek 28 czerwca- złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach trzydniowy IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku, podczas którego delegaci wybiorą władze partii.
Oficjalnej  inauguracji kongresu dokonał poseł  Wojciech Szarama, powitał delegatów  i gości przybyłych na zjazd odbyła się w "Oczku" na katowickim rondzie.
Z uwagi na nieobecność Prezesa Jarosława Kaczyńskiego (z przyczyn zdrowotnych)  wystąpiła wiceszefowa  PiS Beata Szydło, która powitała  zebranych delegatów i gości górniczym powitaniem  SZCZĘŚĆ BOŻE. Powitanie to kojarzy się przede wszystkim z tradycją, szacunkiem rodziny,  gospodarką, wartościami, które tu na Śląsku są kontynuowane od wieków. Są tu ludzie uczciwi i honorowi, którzy wiedza jak należy pracować (niestety wielu, wielu wyjechało do innych krajów- za chlebem). To tutaj przez wszystkie lata najprężniej rozwijała się gospodarka, przemysł. W ostatnim czasie jednak Śląsk w dużej mierze został zdegradowany- o tym trzeba mówić i pamiętać. POTRZEBNY JEST PROGRAM DLA ŚLĄSKA - przypomniała wiceszefowa.
"Śląsk jest to ogromny potencjał, którego potrzebuje Polska".
Niestety, przez obecnie rządzącą ekipę Śląsk został zapomniany.
              CZAS NA ŚLĄSK.
Przemysł, gospodarka i praca, nauka i technologie, tradycja i kultura oraz rewitalizacja infrastrukturalna i społeczna - to najważniejsze dziedziny programu PiS dla Śląska.

Podczas panelu poświęconym  historii i problemom Śląska. Prof. Antoni Barciak
z Uniwersytetu Śląskiego przedstawił wykład o tożsamości regionu, gdzie przez wieki mieszały się wpływy polskie, niemieckie i czeskie. Prof. Franciszek Piontek z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej mówił o regionalnym potencjale gospodarczym, stawiając pytanie o strategiczne znaczenie węgla. Wskazał na potrzebę dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię, ale ze świadomością dominującej roli węgla.  "Węgiel w Polsce jest i pozostanie surowcem strategicznym, ale jest pytanie, czy będzie to węgiel polski i węgiel śląski"- mówił profesor. .Niezrozumiałym jest, że importuje się węgiel a nasze kopalnie zamka się.

Prof. Krystian Probierz z Politechniki Śląskiej omówił podzielone zdania ekspertów w kwestii globalnego ocieplenia, co ma ogromne  znaczenie dla przyszłości kopalń węgla, które - z racji unijnej polityki klimatycznej - są stopniowo eliminowane z europejskiej gospodarki- dotyczy to szczególnie polskich kopalń na Śląsku.. Profesor przypomniał, że koszt produkcji energii z węgla nadal jest najmniejszy. "Węgiel w Polsce musi pozostać numerem jeden; to efekt zdrowego rozsądku" - uważa prof. Na Śląsku z górnictwa żyje około pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. zatrudnionych bezpośrednio w kopalniach. "Osamotniony Śląsk nie rozwiąże swoich problemów; wymaga wsparcia rządu" - stwierdził profesor. 

Prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zwrócił uwagę na narastające bezrobocie, brak polityki przemysłowej, uwzględniającej problem miejsc pracy. "Potrzebna jest krajowa i regionalna polityka państwa w dziedzinie zatrudnienia" - podkreślił. Jego zdaniem metodą do rozwiązywania problemów społecznych jest dialog, który - jak ocenił - "jest praktycznie martwy, mimo zapisów konstytucji". Apelował o powrót do koncepcji Kontraktu Regionalnego, zawartego w połowie lat 90. między rządem i regionalnymi środowiskami ówczesnego woj. katowickiego.(PAP).

Po prezentacji istniejącej sytuacji etycznej, gospodarczej, kulturowej na Śląsku, jego walorach oraz potencjale, konieczności dofinansowania a przede wszystkim stworzenia sprzyjających warunków do rozwoju regionalnego uczestnicy kongresu zostali zaproszeni do  Zamku w Pszczynie – dawnej rezydencji magnackiej. Tutaj miła niespodzianka - u progu zamku powitał gości chlebem Burmistrz Pszczyny - Dariusz Skrobol. Okazały bochen chleba przyjął Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchcinski. W sali lustrzanej dla delegatów i gości przepiękny koncert dał Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak.


Jan MieńciukBrak komentarzy:

Prześlij komentarz