poniedziałek, 12 sierpnia 2013


KRONIKI ŚLĄSKIE 17

                                                               BOŻE CIAŁO
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Przenajświętszy Sakrament wędruje ulicami miasta
nawiedza wiejskie zagrody - Chrystus ukryty w
Hostii Białej
błogosławi utrudzonym robotnikom
dobrym plonem pracy rąk
gospodarzom zatroskanym o przetrwanie
gdy niepewna każda chwila
w Chrystusie nasze ukojenie
Krzyż Chrystusa
nasz znak
zbawienie
Pójdźmy za Nim
w tym znaku
NASZE OCALENIE
                                                        
 Jan Mieńciuk
2013-05-30

Czwartek, 30 maja - o  godz. 8:30 sprzed Kościoła Mariackiego w Katowicach wyruszyła  procesja Bożego Ciała ulicami miasta, którą poprowadził abp Wiktor Skworc  z abp seniorem Damianem Zimoniem i bp Józefem Kupnym (31 maja br. mszą św.  o godz. 12 zostanie pożegnany w naszej archikatedrze jako biskup pomocniczy, który z woli Ojca Świętego Franciszka obejmie posługę  metropolity w diecezji wrocławskiej). Procesji towarzyszyły kompanie honorowe policji, straży pożarnej. Niestety pochód cały czas szedł
w strugach deszczu. Podczas rozważań przy drugim ołtarzu bp powiedział: Wśród wielu ważnych spraw w naszym życiu na pierwszym miejscu powinna być MIŁOŚĆ. Z niej Chrystus uczynił pierwsze i najważniejsze przykazanie. Tylko miłość jest drogą
do prawdziwego szczęścia. Z niej też przy końcu życia będziemy sądzeni.  Chrystus mówi:
- mamy kochać Boga całym swoim sercem,  gorliwością, pasją. Tylko to bowiem w życiu
ma prawdziwą wartość co człowiek czyni z potrzeby serca. Prawdziwa miłość jest wyrazem prawdziwej wiary. Trzeba nam więc nieustannie troszczyć się o rozwój wiary - Panie przymnóż nam wiary - proszą apostołowie. Z powodu   ulewnego deszczu ewangelię przeczytano i modlitwę przewidzianą przy ołtarzu trzecim i czwartym odprawiono
w katedrze. Na zakończenie ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji diecezjan. Zwracając się do licznie zgromadzonych wiernych przypomniał, że w Roku Wiary idziemy za Chrystusem. Trzeba nam być SOLĄ ZIEMI, trzeba nam nieustannie dzielić się wiarą.

Piątek, 31 maja. Na stronie onetu  czytam: Szef SLD Leszek Miller: "-Nie może być prymatu ewangelii nad konstytucją. Konstytucja musi być ważniejsza od Ewangelii". Idąc tym tokiem rozumowania można odrzucić wszystkie wartości, za które nasi ojcowie i dziadkowie poświęcali życie. Ponadto zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem,
czy Bronisław Komorowski zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza poświęconymi - według przewodniczącego Sojuszu - "prymatowi prawa bożego nad prawem stanowionym".

W ubiegłą niedzielę podczas pielgrzymki mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej prezydent uczestniczył w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez kard. Stanisława, przyjął Komunię Świętą.
Czy zawołanie być SOLĄ ZIEMI dotyczy tylko robotników ?.... Tylko Ślązaków ...
"SÓL ZIEMI CZARNEJ".?
Dopóki Bóg nie będzie na pierwszym miejscu, chaos będzie w naszym kraju, na świecie.
Potrzeba wielkiej rewolucji. Potrzeba przemiany naszych serc. Wielu, coraz więcej jest ludzi, którzy chcą coś zmieniać, usiłują pouczać jak mają postępować inni.
Wszelkie przemiany należy zacząć od siebie.
Jan Mieńciuk


Przeczytane na stronie onetu:

- Współcześnie często słyszymy zza różnych pulpitów, że sprawy wiary należy zepchnąć do zakrystii, umieścić je w prywatnej sferze życia człowieka. Nie! Wiara jest sprawą i wartością publiczną, którą mamy prawo praktykować i przekazywać tym, którzy jej pragną – mówił abp Józef Kowalczyk na zakończenie centralnych uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie.

 Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze Mszy św., a po jej zakończeniu, wspólnie z duchowieństwem i wiernymi uczestniczył w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy usytuowanych w sercu Gniezna. Przy czwartym ołtarzu, znajdującym się przy kościele garnizonowym Prymas wygłosił homilię. Jak podkreślił, uczestnictwo w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest złożeniem publicznego świadectwa wiary, które trwa w naszym narodzie od XIV wieku.

 - Trzeba nam być wdzięcznymi Bożej Opatrzności za to, że ten piękny zwyczaj został przechowany w sercach naszych praojców, a my – chrześcijanie XXI wieku – tak ochoczo świadczymy o tym, że Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały nadal idzie z nami po drogach naszego życia i ojczystej historii – mówił hierarcha.

Przypomnijmy, że Boże Ciało, obecne w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego od połowy XIII w., jest jednym z najważniejszych świąt.

***************************************
W sobotę wyrusza XII PIESZA OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA   Z Jasnej Góry do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach 01 - 07 czerwca 2013.
OD SERCA MATKI - DO SERCA SYNA JEZUSA 
Hasło pielgrzymki: 
NIE TRAĆMY NADZIEI
Czas w drogę...
Jan Mieńciuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz