sobota, 22 września 2018

PIELGRZYMKA SENIORÓW

W sobotę 22 września do naszej kochanej Matki Bożej na Jasnej Górze przybyła Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów. Liczne grupy przybyli z wielu miast , województw wypełniając szczelnie obszerną bazylikę.  Przybyli również przedstawiciele rządu, parlamentu, organizacji pozarządowych. Z Chorzowa przybyło 50 osób. O godz. 10 w bazylice została odprawiona uroczysta Msza święta z udziałem licznego grona kapłanów przybyłych ze swoimi seniorami. Eucharystii przewodniczył Bp Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski oraz Bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.
W homilii ks. bp Andrzej zwracając się do seniorów nawiązał do trudności przeżywanych  jesieni życia. Najważniejsze -aby senior do końca życia miał poczucie bezpieczeństwa. Problemem  starości często jest samotność, że na skutek niesprawności zostajemy sami. Nie wolno zamykać się w samotności. My ludzie wierzący- stajemy się co raz młodsi dla nieba, gdy stajemy się co raz starsi dla świata. Trzeba nam każdy dzień przeżywać z czystym sercem,  przebaczyć grzechy sobie, innym, dziękować, uwielbiać Boga za wszystko co nam dane było i będzie przeżyć.  Seniorzy w kościele są największym skarbem. Młodzi szybciej biegną po drodze. Ale starsi znają drogę- dokąd ona prowadzi.
Po mszy św. seniorzy przeszli w Sali Kordeckiego odbyło się spotkania panelowe z przedstawicielami rządu i organizacji na tematy dotyczące szczególnie seniorów.

Podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska - MPiPS omówiła  politykę społeczną oraz podejmowane  działania na rzecz seniorów – jak budowę domów dziennego pobytu i klubów dla seniorów. Na te cele  przyznano 80 mln. zł., które zostały podzielone między  samorządami. W planie 8 000 nowych miejsc pobytu dla seniorów. W celu aktywizacji seniorów prowadzi się kursy dla seniorów.


Na zakończenie  pielgrzymki seniorzy przeszli wałami rozważając stacje drogi krzyżowej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza