sobota, 20 stycznia 2018

ŚLĄSKOŚĆSobota  20 stycznia 2018r.  W bibliotece Śląskiej : kolejne spotkanie z cyklu „Czy to prawda, że…?”, czyli dyskusje o pieśniach śląskich, ich historii, pielęgnowaniu tradycji śpiewu śląskich pieśni.
Przyjechałem do Katowic  wcześniej, tak, aby być na mszy św. o godz. 8 w Katedrze Chrystusa Króla, w Kaplicy Przenajświętszego Sakramentu.. Wydaje się że,  tu jest zupełnie inna atmosfera. Na posadzce przed marmurowym ołtarzem  w kształcie prostokątnej bryły napis: „Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II 20-VI-1983”.  Zaraz po mszy św. jest wystawiony Przenajświętszy Sakrament. 
Jest to niezwykłe miejsce, miejsce wypełnione modlitwą. Tutaj człowiek odpoczywa, odbudowuje nadwyrężone emocje, nabiera nowych sił, „ładuje akumulatory”.
   W bibliotece spotkanie o historii pieśni i piosneczek śląskich prowadzą  Redaktor Radio Katowice  Beata Tomanek i Bogdan Widera. W rozmowie  bierze udział Grzegorz Płonka, regionalista i pieśniarz, a także Sylwester Szweda, miłośnik śląskiej historii i muzyk, lider zespołu U Pana Boga za Piecem.
Najbardziej fascynującym było wspólne śpiewanie pieśni śląskich.
Myślę, że jest to bardzo ważne, najważniejsze dla śląskości.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza