poniedziałek, 29 września 2014

PIELGRZYMKA ŻYWEWGO RÓŻAŃCAII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA ŻYWEWGO RÓŻAŃCA
NA JASNEJ GÓRZE


Maryja, Matka Boża -On pierwsza najpełniej otworzyła Swoje serce na działanie Ducha Świętego.
Towarzyszyła Synowi i jego uczniom przez całe życie, w chwilach szczególnie trudnych przychodziła z pomocą. Po zmartwychwstaniu Jezusa oczekiwała  wystraszonym uczniom jak Matka w wieczerniku aż zstąpił Duch Święty napełnił swoja mocą. Zawsze nam towarzyszy - w każdym czasie- Oblubienica Ducha Świętego. To ona nauczyła nas modlić się  różańcem. Nasza Matka, Królowa Polskiego Narodu. 

W wigilię Zesłania Ducha Świętego - sobotę 7 czerwca 2014r. do  Matki Bożej- Królowej Polski na Jasną Górę  przybyła II Ogólnopolska  Pielgrzymka  Żywego Różańca. Z najdalszych zakątków Polski różnymi środkami lokomocji jechali czciciele żywego różańca- Z Chorzowa, parafii św. Jadwigi przyjechało 39 osób. Na jasnogórskich wałach zgromadziła się około dwudziestotysięczna rzesza czcicieli „Żywego Różańca” oraz kilkudziesięciu kapłanów, opiekunów członków żywego różańca. Według szacunków w Polsce jest około 2milionów członków- jest największą wspólnota modlitewną w całym kościele katolickim. To właśnie modlitwa różańcowa jest mocą polskiego kościoła. Hasłem tegorocznego spotkania Rodziny Żywego Różańca wezwanie: „Błogosławiona, która uwierzyła” Za patronów pielgrzymki zostali obrani wielcy papieże naszych czasów: Jan Paweł II i Jan XXIII. Tegoroczna pielgrzymka była szczególnym podziękowaniem za Dar kanonizacji Jana Pawła II, który nie rozstawał się z różańcem a każdego, z którym spotkał się obdarował różańcem- rozdał tysiące, tysięcy różańców. Również papież Jan XXIII był czcicielem Matki Bożej Różańcowej. Przed mszą świętą pielgrzymi zgromadzeni przed jasnogórskimi wałami modlili się różańcem
Uroczystej koncelebrze Mszy św. na wałach przewodniczył ks. biskup Józef Zawitkowski.
Homilię ks. bp. Józefa należałoby przepisać w całości, ale to piękny i wielki poemat, z którego nie powinno się robić streszczenia aby piękna nie zniekształcić.
Ks. bp. Józef zaczął od pozdrowienia Matki Bożej Jasnogórskiej. Utożsamiając się ze zgromadzoną wielotysięczną  rzeszą czcicieli w ich imieniu, dziękował, prosił. Przypomniał wołanie św. Jana Pawła II - tylko różaniec z ufnością wzięty do ręki to jedyna broń, uratuje Polskę.  "Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję i będzie to ostatnie zwycięstwo" -przypomniał sława Kardynała Hlonda.  "Ona jest dana ku obronie naszego narodu..., przeminą partie, orientacje kulturowe. Ona jest tu Królową, Zwycięska Hetmanką - tylko weźcie z ufnością do ręki koronkę różańca...".   Ostrzegł, że nie wystarczy odmawiać różaniec, trzeba żyć w prawdzie... Trzeba dać świadectwo wierności Ewangelii.


Tekst i zdjęcia
Jan Mieńciuk


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza