poniedziałek, 29 września 2014

PO ŚLONSKU


" GODOMY PO ŚLONSKU "

25 czerwca br. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy "Pro Loquela Silesiana" oraz Fundacja " Silesia ", we współpracy z redakcją portalu i pisma " Chorzowianin.pl " i rozgłośnią Radia "Fest w Chorzowskim Centrum Kultury podsumowało drugą edycję akcji "Godomy po ślonsku".
Wyróżnionym zostały wręczone statuetki "Kamrata Ślonskij Godki.
Ø      Pierwsza statuetka kamrata Śląskiej Godki trafiła do Gminy Tworóg za wspieranie inicjatyw promujących śląską kulturę.
Ø      Następna została przyznana dla Piekarnio - Ciastkarni "Kłos" za sieć sklepów firmy obejmujących aktualnie kilkadziesiąt punktów na Śląsku, w tym sklepy otwarte 24 godziny na dobę. Jak zapewniają właściciele sieci- w tych sklepach wyjątkowo miła obsługa... godo po ślonsku!
Ø      Kolejną otrzymała grupa teatralna „Rechtory na Klopsztandze”. Tworzą ją głównie nauczyciele
z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Chorzowie Starym. Spektakle wystawiają zawsze po śląsku.
Ø      Za twórczość śląską otrzymał Marian Makula, satyryk, autor, artysta estradowy, aktor i felietonista, współtwórca kabaretów „Cmok”, „Rak” i „Raki z Nowej Paki”.
Ø      Za pielęgnację godki nagrodzony Robert Talarczyk, aktor, reżyser, scenarzysta, dramaturg, od ubiegłego roku dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Laureat przyznał, że również na co dzień posługuje się śląską godką.

Galę uświetnił m.in. występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "KATOWICE" oraz Grzegorz Poloczek i Mirek Jędrowski.
Celem przedsięwzięcia jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, m.in.
w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach i placówkach kultury.

Inicjatorzy akcji od lat zabiegają o przyznanie należytego statusu śląskiej mowie, która przez lata obrosła stereotypami stawiającymi w negatywnym świetle jej użytkowników. Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się przy użyciu śląskiej mowy.``

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza