poniedziałek, 16 kwietnia 2018

DYTKIZM


Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 R. W każdą niedzielę ( tj. wczoraj) o 14,45 w Radio Katowice redaktor  Maciej Szczawiński czyta nadesłane i wybrane  wiersze poetów, którymi się spotyka na warsztatach poetyckich oraz omawia ich treść, przesłanie skierowane do czytelników. Wczoraj  czytał wiersze  m/in. ks. Jerzego Szymika, Marii Korusiewicz,  Zenona Dytko.  Trzy różne osobowości, przy tym bardzo wyjątkowe – kapłan, kobieta-poetka i malarka o bardzo wysublimowanych poglądach, mężczyzna o wielkich ambicjach i pragnieniach w młodości, z których nie wszystko się spełniło.  Wiersze ks. Jerzego -z natury rzeczy- teologiczne, miłoszowskie, o najwyższym poziomie artystycznym, kryształem poezji- stwierdził Pan Maciej. Słuchając wierszy ks. Jerzego widzę ludzi, osoby o których pisze. Chętnie też czytam wiersze ze zborów ks. Jerzego. Zenon Dytko – to zupełnie inny styl –DYTKIZM- jego styl odwraca się plecami do nut, do kodów,  Dytko pisze po swojemu- mówi Pan Maciej.
Zenek odwołując  się do wartości jednocześnie dąży aby jak najmocniej zaznaczyć swoja obecność, siebie. Słusznie, każdy poeta  i nie tylko, chce pozostawić po sobie ślad. Jego sarkazm przeniesiony w wiersze ma cień zadanych wielkich ran.

Własne wiersze przeczytały Krystyna Postszednik  oraz Dorota Szatters.  To wielka sztuka aby tak subtelnie, delikatnie pokazać największy dramat ludzkości – dramat dzieci żydowskiego getta.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza