piątek, 2 lutego 2018

GROMNICA oraz V HAJDUCKI WIECZÓR UWIELBIENIAPiątek, 2 lutego - 2018ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO. Tradycyjnie zwane Gromnicą. Tego dnia  na wszystkich mszach święci się świece.  Świece te należy zapalić zawsze w przypadku jakiegoś zagrożenia – szczególnie burzy, piorunów.  Ale też dobrze zapalić w  sytuacji gdy się coś szczególnie przeżywa. Na wileńszczyźnie gromnicę zawsze zapalany przy umierającym. Moja Mama świecę gromniczną  dała dziewięciu osobom. Sama odeszła w szpitalu, w nocy, bez światła.    
Zwykle zapalam świecę poświęconą w czasie prywatnej modlitwy w domu, podczas odmawiania różańca. Czasem jednak w niektórych sytuacjach zapalam Gromnicę. Pamiętam dawne gromnice. Musiały być wykonane z czystego wosku. Gdy się zapalało taką świecę mieszkanie napełniało się pięknym zapachem. Obecnie robione zwykle z parafiny, ze śladowymi ilościami wosku albo substancji woskopodobnej.  Cóż, żyjemy w dobie postępu.
Pozostaje  wiara, że Światło Chrystusa ma tę samą moc co i przed wiekami gdy Jezus chodził po ziemi. Tak zwyczajny, że ci co z Nim jedli, pili- nie rozpoznali. Obecnie tyle napisano traktatów o prawdziwości Chrystusa. Tyle wiemy o Chrystusie a przecież tak trudno uwierzyć w Jego obecność w Przenajświętszym Sakramencie. Nawet gdy nieoczekiwanie Hostia zaczerwieni się szukamy wytłumaczeń  realnych. Dziś kapłan poświęcił mi dwie świece. Jedną świecę zaniosłem na grób mamy. To, że żyję- zawdzięczam modlitwie mojej mamy.
Wieczór - Parafia Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym - V Hajducki Wieczór Uwielbienia. Nie było wprawdzie spektakularnych zdarzeń, emocji, czy omdleń (tzw. Zaśnięcie w Panu). Była modlitwa dziękczynienia, przeproszenia, modlitwa i akt wybaczenia tym którzy nam zawinili oraz zawierzenie wszystkiego Panu Jezusowi. Na zakończenie każdy podszedł przed Przenajświętszy Sakrament -trzymany przez księdza Marcina- położył dłoń,  prosił  o ważne sprawy dla siebie, najbliższych, mógł ucałować. Łzą wyrażali wdzięczność za tę niezwykła chwilę. Poruszył głęboko ten Wieczór Uwielbienia. Pan Bóg nie potrzebuje spektakularnych emocji, uniesień. Potrzebuje SERCA.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza