sobota, 28 stycznia 2017

WIGILIA KRESOWIAN I MIŁOŚNIKÓW LWOWA W TYCHACH
W piątek 27 stycznia  w Spółdzielczym Domu Kultury  „TĘCZA” w Tychach  spotkali się Miłośnicy  Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich aby uczcić jeszcze raz  Boże Narodzenie jak za dawnych czasów- po Lwowsku. Na uroczystość Lwowian przybył ks. Prałat Franciszek Rysiak – przyjaciel Lwowian, przedstawiciele Rady miasta Tychy na czele z  Igorem Śmietańskim Zastępcą Prezydenta ds. Gospodarki Przestrzennej. Przybyli przedstawiciele Związku Górnośląskiego  z Katowic w osobach Piotr i Barbara Szczepaniakowie. Przedstawiciele  Związku Sybiraków, osoby dla których za zrządzeniem losu  Śląsk stał się ich Drugą Ojczyzną,  przyjaciele lwowian i kresów wschodnich. Należy dodać, że lwowianie, wilnianie najlepiej zaaklimatyzowali się właśnie na Śląsku – największy kompozytor na Śląsku śp. Wojciech Kilar oraz autor tego artykułu) Tu znaleźli prawdziwy Dom. 
Na rozpoczęcie wieczoru  Natalia Opala  przejmująco srebrzystym głosem zaśpiewała kolędę „Mizerna cicha, stajenka licha”. Po odmówieniu wspólnej modlitwy oraz błogosławieństwie ks. Prałata  Franciszka podzieliliśmy opłatkiem życząc aby takich trudnych historii  nie trzeba było nam, naszym dzieciom przeżywać na nowo.
Na tak uroczystym spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć lwowskich „Batiarów” – Pana Andrzeja Jaworskiego-elektryczne organy oraz Adama Żurawskiego- wokal, którzy obecnie mieszkają w Bytomiu i specjalnie przyjechali aby zaśpiewać lwowskie piosenki.

                                           " Mizerna, cicha.. "
"Wigilia"

                                                                SOKOŁYBrak komentarzy:

Prześlij komentarz