czwartek, 1 grudnia 2016

KOŁO „KRÓLEWSKA HUTA”
W poniedziałek 7 listopada po mszy wieczornej w kościele Świętego Ducha w Chorzowie odbyło się spotkanie sprawozdawczo-wyborcze Związku Górnośląskiego – Koło „ Królewska Huta”.
Prezes Koła  Marek Otte złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Koła za okres od 9 listopada 2015 do  listopada 2016.
Głównym celem Koła „Królewska Huta” jest integracja społeczna oraz troska o zachowanie tradycji górnośląskich co jest określone w Statucie Związku Górnośląskiego, którego siedziba jest w Katowicach. Koło liczy 23 członków oraz jednego członka wspierającego – ks. Grzegorza Kotyczka- Proboszcza Parafii Świętego Ducha. Członkowie Koła regularnie  spotykają się w pierwsze poniedziałek każdego miesiąca. Podczas spotkań omawiają sprawy bieżące  koła, omawianie i przygotowywanie inicjatyw mających na celu integracji środowiska. Dlatego poza spotkaniami członkowie koła organizują spotkania mające na celu integrację mieszkańców Chorzowa.
W omawianym okresie członkowie koła zrealizowali wiele inicjatyw z udziałem  mieszkańców Chorzowa. Ważniejsze inicjatywy dla Chorzowa:
v     07.12.2015r.- Spotkanie w salce parafialnej parafii p.w. Św. Jadwigi  Czesławem Ryszką -  Śląskim Senatorem RP, dziennikarzem, poetą i pisarzem. Tematem spotkania była m/in. postać Kardynała Prymasa Augusta Hlonda.
v     W Galerii Antresola ChCK wernisaż wystawy  „Silesius” dnia- 19.02,2016r., przedstawiająca wybitnych synów ziemi śląskiej, którzy przyczynili się w dużym stopniu w rozwój Polskie i Śląska.
v     W dniach 20-21.02.2016 –członkowie i sympatycy ZG. Wyjechali w góry Beskidu Śląskiego  na narty. Osoby nie jeżdżące na nartach zwiedzali zabytkowy browar w Żywcu. W drugim dniu zwiedzanie zamku w Oświęcimiu.
v     13.03.2016 odbył się turniej piłki nożnej  halowej o puchar Prezesa Związku Górnośląskiego. Puchar przypadł drużynie z Klimzowca.
v     14.03.2016- w salkach Parafii Św. Jadwigi dr inż. Jacek Nowak dokonał  prezentacji slajdów „Chorzów na starych  widokówkach”.
v     Pierwszego Maja w Skansenie  spotkali się na uroczystej Mszy Świętej z Okazji Śląskich Godów. Natomiast o tydzień później - 09.05.2016 – Koło „Królewska Huta” zorganizowało zwiedzanie parku etnograficznego  z przewodnikiem oraz ognisko i kiełbaski dla członków, sympatyków
i zaproszonych gości.
v     18.09.2016- Członkowie Koła „Królewska Huta” oraz mieszkańcy Chorzowa wzięli udział w IV Miechowskich Dniach Jerozolimy- Chorzów Stary po Miechowie jest pierwszą siedzibą Zakonu Bożego Grobu.
v     W dniach 13 oraz 20.10.2016 – projekt pilotażowy  „Modelowa rewitalizacja miast”- w ramach konkursu realizowanym  przez Miasto Chorzów. Udział wzięły Maria Nowak i Helena Kukowka.  
v     31.10.21016- członkowie Koła  uporządkowali groby, zapaliły znicze powstańcom śląskim oraz pierwszej Śląskiej Posłance na Sejm Śląski- Janinie Omańskiej, odwiedzili symboliczny grobu ks. Jana Machy.
v      Za zaangażowanie się w rozwój Zw. G. Koło „Królewska Huta” członek koła Józef Michalik – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej został wyróżniony odznaką  „Zasłużony dla Związku Górnośląskiego.
Po omówieniu działalności koła w ostatnim roku przedstawiono zarys propozycji inicjatyw  koła na rok przyszły dla mieszkańców Chorzowa na celu poszerzenia wiedzy historii o naszym mieście. Ponadto w następnym roku Chorzów świętuje 760 lat założenia wsi Chorzów. Przewiduje się zorganizowania dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej konkursu z historii Chorzowa. Są też  plany zorganizowania przez  Związek Górnośląski  pielgrzymki do Ziemi Świętej.
Stało się tradycją, że osoby, które w ostatnim miesiącu świętowały swoje urodziny, bądź  inne ważne rocznice otrzymują od członków koła życzenia i drobny upominek a na tę okoliczność wszyscy częstowani kawą bądź herbatą. Stwarza to dodatkowo rodzinną atmosferę.  
Jan Mieńciuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz