niedziela, 18 grudnia 2016

ZOBACZYĆ I USŁYSZEĆ ŚLĄSKWydrukowano: HAJDUCZANIN Nr 12(252), Grudzień 2016
W książce: „Zobaczyć i usłyszeć Śląsk” pod redakcją Jacka Kurka Pani Natalia Kruszyna w artykule „Siedem prób zobaczenia Śląska” pisze: „... Górny Śląsk jest bytem, który wciąż podlega zmianom, jest w ruchu...-pozwala mieć nadzieję, iż byt ten pozostaje wciąż żywy....”.
Naturalne więc, że na Śląsku zachodzą zmiany. Nie da się zatrzymać tak jak nie da się zatrzymać rozwoju cywilizacji. Najważniejsze aby postęp techniczny nie wyprzedzał rowoju etycznego człowieka. Inaczej będą rodzić się dewiacje, wypaczenia. Cybernetyka może być bardzo pożyteczna dla człowieka. Ale może też dokonać ogromnego spustoszenia, zniszczyć.
 „Nie da się uciec przed przeszłością..., dzieciństwa, domu, ziemi kołyski...”—pisze Pani Katarzyna Kurczoka w artykule „ Śląsk –pomiędzy błogosławieństwem a przekleństwem. Nie wolno uciekać przed przeszłością, przed dzieciństwem. To przeszłość ukształtowała nasze TERAZ.  Na kształt postrzegania Śląska wpływ miały nie tylko trud górników, intensywna eksploatacja, hutnicze kominy, kulturowy socrealizm, ale właśnie tu, na Śląsku była najbardziej żywa wiara.
Pani Barbara Gruszka-Zych w artykule „Katowice jak Awinion” opisując artystów Śląska zwróciła szczególną uwagę  na Wojciecha Kilara o którym pisze: „ ... Podkreślał, że decyzja pozostania na śląskiej ziemi to wyjątkowa szansa, którą otrzymał od  Boga... Nauczył się tu powagi wobec życia i odpowiedzialności...”.
Ja też urodziłem się na Wileńszczyźnie. Właśnie o Śląsku powiedziałem „ŚLĄSK JEST MOJĄ DRUGĄ OJCZYZNĄ”. 
Jan Mieńciuk

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza