poniedziałek, 18 kwietnia 2016

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS DZIENNIKARSKI IM. KRYSTYNY BOCHENEKW piątek 15 kwietnia na scenie Malarni w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego odbyła się gala wręczenia nagród finału V edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Krystyny Bochenek. Celem konkursu jest promocja regionu śląskiego oraz upamiętnienie Krystyny Bochenek.
 Zwycięzcą i zdobywcą Grand Prix został Alojzy Lysko z Bojszów. Kapituła doceniła „Opowieść górnośląską” jego autorstwa opublikowaną w „Dzienniku Zachodnim” i miesięczniku „Śląsk”, za którą  otrzymał 20 tys. zł. Drugie miejsce i 15 tys. zł zdobyli autorzy dokumentu „Miasto poety” wyemitowanego w TVP Katowice – Beata Netz i Maciej Szczawiński. trzecią nagrodę i gratyfikacje 10 tys. zł. przyznano dla Bartosza Panka za reportaż w Programie 1 Polskiego Radia pt. „Niezwyczajne życie”.
Wśród nominowanych został wyróżniony film  pt „Tragedia Górnośląska” – opowiadający o losach tysięcy górnoślązaków deportowanych do Rosji Sowieckiej, ich rodzin. Historia opowiedziana przez kilka ślązaków, którzy przeżyli.  Ze względów politycznych przez długi czas nie można było mówić o tym. Dopiero od niedawna prawda o dramatach Górnoślązaków mogła  zostać pokazana społeczeństwu. Autorzy znaleźli kilka osób , którzy jeszcze żyją, którzy mogli dać świadectwo o dramatycznych losach tysięcy Górnoślązaków.
Ten konkurs, którego  patronką jest wspaniała dziennikarka i koleżanka Krystyna Bochenek jest szczególnie ważny dlatego, że to konkurs o Śląsku  skierowany do dziennikarzy, bez których by nie było by tak pięknie pisanej historii o śląskiej ziemi.
Po uroczystej gali laureaci i goście zostali zaproszeni na uroczysty tort, a potem na małej Scenie  obejrzeli spektakl „Śmieszny staruszek” w mistrzowskim wykonaniu Bernarda Krawczyka, legendy śląskiego filmu i teatru.
Jan Mieńciuk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz