piątek, 8 kwietnia 2016

PASJONATA FOTOGRAFII KRAJOZNAWCZEJ
Pierwszy kwiecień zwykle kojarzy się z primaaprilisowymi kawałami, żartami. Tym razem wszystko było bardzo poważnie i uroczyście. Otóż tego dnia Czesław Polański –pasjonata fotografii krajoznawczej w chorzowskim Klubie Osiedlowym POKOLENIE zaprezentował wystawę indywidualną swoich fotografii. Zgromadził niebagatelna, bo aż 103 zdjęcia. Jest to oczywiście tylko mała cząstka jego dorobku, mimo to można tu zobaczyć zdjęcia prawie ze wszystkich zakątków świata. Czesław fotografią pasjonuje się od 14 roku życia.  W wieku szkolnym- od 1957r., należał do ZHP oraz zajmował się robieniem zdjęć dla biuletynu harcerskiego w tzw. Harcerskiej Służbie Informacyjnej, później pełnił obowiązki zastępcy Komendanta  ZHP- do 1978r. Za namową Fryderyka Kremsera – członka Związku Polskich Artystów Fotografików-ówczesnego szefa KFK ZG PTTK zdobył uprawnienia Instruktora Fotografii Krajoznawczej (nominację Instruktora KFK otrzymał w październiku 1979r.). Aby zrobić ciekawe , dobre zdjęcie niejednokrotnie poświęcał wiele godzin na czatowanie w trawie, w zamaskowanym szałasie. W swoim dorobku ma zdjęcia wykonane podczas lotu balonem, paralotnią.  
Obecnie w Polsce jest 72 instruktorów, w tym aż trzech w  Chorzowskiej  KFK, która jest też najprężniejszą Komisją w Polsce, skupia 25 członków stałych oraz liczne grono sympatyków a szczególnie młodzieży ze szkół gimnazjalnych, licealnych.
W bieżącym roku chorzowski PTTK obchodzi 60-lecie działalności oraz 30- lecie istnienia 
K F K. Na tę okoliczność nasz członek Adam Pucia, nominowany na instruktora  napisał książkę – album  „30 lat działalności KFK”, w której zgromadził 194 zdjęcia wykonanych na przestrzeni 30 lat działalności Komisji.  W tym z samego miasta Chorzów- 69 zdjęć, Aglomeracji Śląskiej-26, z różnych miejsc Polski-75 oraz zagranicy - 24 zdjęcia. Wśród wielu autorów znajduje się  dużo zdjęć autorstwa Czesława.
Rzadko zdarza się aby człowiek całe życie zawodowe przepracował w jednym zakładzie, ale Czesław całą karierę zawodową poświęcił Hucie Batory. Pasje fotograficzne najczęściej realizował w czasie wolnym od obowiązków zawodowych. Po przejściu na emeryturę w 2009r poświęcił się bez reszty pasji fotografii Krajoznawczej. Z każdego wyjazdu, każdej wyprawy przywozi pokaźny dorobek zdjęć.
Niezwykle ciekawie i barwnie spotkanie  prowadził Ireneusz Warta -  Kierownik tutejszego klubu. Dzięki jego inicjatywie i pomysłowości tu zawsze dzieje wiele ciekawych rzeczy jak m/in. foto-wystawy, wystawy artystyczne obrazów chorzowskich malarzy /i nie tylko /, imprezy, spotkania z ciekawymi ludźmi- „z pasją”, spotkania artystyczne z  młodzieżą, członków Klubu Seniora  itp. Lista jest bardzo długa.


Tekst Jan Mieńciuk
Zdjęcia:  Krzysztof Wieczorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz