środa, 4 grudnia 2019

WIECZORNICA CHÓRU ŚWIĘTEGO FLORIANA


W piątek 29 listopada 2019 r.  Chorzowski Chór Świętego Floriana świętował sześćdziesiątą rocznicę swojego istnienia. Na tę okoliczność śpiewacy spotkali  się w Klubie Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na miłej „Wieczornicy”. Przybyłych gości przywitał Kierownik Klubu Ireneusz Warta - zawsze otwarty na tego rodzaju uroczystości. Swoja obecnością zaszczycili Florian Lesik – Honorowy Obywatel Chorzowa, Adam Lapski – Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa – Wydział Kultury Sportu i Turystyki UM Chorzów

 Pragnieniem ks. Prałata Konrada Szwedy– budowniczego i pierwszego proboszcza tutejszego kościoła Świętego Floriana było rozśpiewanie parafii. Wiedział  bowiem, że nic tak nie łączy ludzi jak wspólny śpiew- zgodnie z zasadą-kto śpiewa dwa razy więcej się modli. Modlitwa połączona ze śpiewem zawsze  promieniuje radością, jednoczy ludzi.
Pierwszy raz chór zaśpiewał na okoliczność poświęcenia prezbiterium  kościoła  - 23 listopada 1959 r.  Przyjął nazwę  „Chór św. Cecylii”.  Pierwszym dyrygentem był  Stanisław  Czarnecki- organista. Następnie dyrygentami byli: Stanisław Ludyga,  Adama Zaak, Bogusław  Dobek.
Od 1991 roku dyrygentem  chóru  jest Cecylia Knopp. Dzięki  zaangażowaniu  pani Cecylii  chór poszerzył swój repertuar co zaowocowało szeregiem wyróżnień i nagród. Chór koncertował nie tylko w Polsce ale i za granicą.  W 1999r. dał koncert w  austriackim Sanktuarium Maryjnym w Mariazell  oraz w polskim  kościele św. Józefa na Kahlenbergu  pod Wiedniem. W 2002 r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w partnerskim mieście Chorzowa - Ozd na Węgrzech.  W 2009 r. koncertował w kościele  Bożego Ciała w Jabłonkowie w Czechach. 
Od 1994r. Chór należy do Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W roku 2000 w celu wyeksponowania związku ze Świętym Florianem jako patronem miasta Chorzowa i parafii, w której chór powstał i funkcjonuje nadano nazwę „Chór Świętego Floriana”.
Za osiągnięcia w dziedzinie kultury w 2009 r został odznaczony  medalem Teodora Kalidego. W październiku 2015 r. odznaczony Złotą Odznaką Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Na rozpoczęcie wieczornicy chórzyści odśpiewali „Hymn do Świętej Cecylii”.
Przy kawie, ciastku i wspólnym śpiewie chórzyści mile wspominali, dobre czasy. Obecnie chór niestety bardzo się skurczył. Wielu osób ze względu na wiek i zdrowie nie może uczestniczyć na próbach, brać udział w spotkaniach, koncertach.  Wśród  młodych brak zainteresowania. Spotkanie zakończyli wspólnym śpiewaniem pieśnią „ Przyjaźń o bracia”.



 Jan Mieńciuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz