piątek, 27 października 2017

WIECZORNICA W PIELGRZYMOWICACH


22 października 1825 r. w Pielgrzymowicach urodził się Karol Miarka - wybitny polski działacz społeczny na Górnym Śląsku, nauczyciel, pisarz, publicysta i drukarz, który zbudował zaczątki świadomej polskości na Górnym Śląsku.Z okazji Aleksandryjskiej w Pielgrzymopwicach Prezes Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa  Adam Łapski oraz Prezes Chóru Świętego Floriana w Chorzowie Józef Michalik złożyli wiązankę kwiatów. Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Karola Miarki na tę okoliczność  zorganizowało spotkanie – wieczornicę, w auli Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach. Na uroczystość  przybyła wiceprezes Związku Górnośląskiego – dr Łucja Staniczek,  Adam Łapski przypomniał biografię Karola Miarki, o związkach Karola Miarki z Chorzowem. 

Z bogatym repertuarem pieśni dla  społeczności  Pielgrzymowic wystąpił  Chór Świętego Floriana.
Bardzo miłym akcentem wieczornicy była prezentacja mody w kolorach Śląska. Autorką prezentowanych kreacji była projektantka z Zabrza - pani Mirosława Szałasta.
W roli modelek wystąpiły absolwentki i obecne uczennice pielgrzymowickiego gimnazjum, które niezwykle pięknie zaprezentowały się w barwnych strojach, z nutką śląskiego folkloru.
.
Jan Mieńciuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz