wtorek, 2 lutego 2016

CHÓR ŚWIETEGO FLORIANA KOLĘDUJE W KOŚCIELE ŚIETEGO FRANCISZKA


W ostatnią niedzielę okresu bożonarodzeniowego – 24 stycznia w kościele św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie na Klimzowcu kolędował  Chór Świętego Floriana pod dyrekcją Cecylii Knopp działający przy parafii Świętego Floriana w Chorzowie  oraz uczniowie Pani Cecylii Knopp- zagrały na fletach: Małgorzata Waszak, Kinga Grycman, Weronika Dyduch, Liwia Dobek – 5lat, Piotruś Kuc- 8lat, Natalia Brzeska- 8 lat
Chór ma bardzo bogatą historię. Założycielem chóru był budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii Świętego Floriana - ksiądz prałat Konrad Szweda. Wielkim jego pragnieniem było rozśpiewanie całej parafii. Chór (do roku 1994 nosił nazwę “Chór Świętej Cecylii”) zaśpiewał po raz pierwszy 23 listopada 1959 roku podczas uroczystości poświęcenia kościelnego prezbiterium.
Trzeba przyznać, że spełniły się największe pragnienia pierwszego proboszcza i budowniczego tutejszego kościoła - obecnie Sanktuarium Świętego Floriana.
Chór ma bardzo bogaty dorobek. To tylko niektóre najważniejsze daty:
Ø      1994r. przystąpił do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
Ø      1998r. uczestniczył w  Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Katowicach
Ø      1999r. pierwszy wyjazd za granicę,  występ w  austriackim Sanktuarium Maryjnym
w Mariazell  oraz w polskim  kościele św. Józefa na Kahlenbergu  pod Wiedniem
Ø      2002 – wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w partnerskim mieście Chorzowa w Ozd na Węgrzech
Ø      2009r. chór wystąpił z koncertem w kościele  Bożego Ciała w Jabłonkowie
w Czechach.
Za wkład w rozwój kultury miasta Chorzowa i regionu chór został uhonorowany medalem im. Kalidego. Od 23 lat chór prowadzi Pani Cecylia Knopp- absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach - uczy w szkole muzycznej w im. Fitelberga w Chorzowie, jest jednocześnie dyrygentem, kompozytorem, aranżerem chóru. Należy dodać, że wszystkie sukcesy chóru miały miejsce za dyrygentury Pani Cecylii i Prezesa Józefa Michalika, którzy  robią to społecznie, z miłości do muzyki i parafii. Chór regularnie spotyka się dwa razy w tygodniu  na próbach. To właśnie nieustanna praca nad doskonaleniem warsztatu powoduje, że zespół tworzy bardzo zgraną wspólnotę przy parafii. Niestety brak dopływu młodszych osób powoduje, że średnia wieku obecnych chórzystów przekroczyła już 65 lat. Jest tylko pięć męskich głosów. Jeden z nich ma dopiero 81 roczek (!).
Na zakończenie występu proboszcz parafii  O. Gwardian EMANUEL LIGOCKI serdecznie podziękował oraz wyraził uznanie chórowi, że mimo okrojonego ze względu na stan zdrowia niektórych chórzystów zaprezentowała wysoką klasę, wielkiemu zaangażowani dyrygentce Pani Cecylii  oraz dzieciom, które mimo młodego wieku pięknie zagrały na instrumentach.


Tekst i zdjęcia
Jan Mieńciuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz