wtorek, 17 listopada 2015

VIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA WOLONTARIATU HOSPICYJNEGO W RADOMIU.


  

W dniach 09 - 11października 2015r.  w  Radomiu odbyła się  VIII Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego – „Jakość posługi-profesjonalizm”.
Udział konferencji wzięli praktycznie z całej Polski – od Białegostoku, Szczecina po Zakopane.  Z Chorzowskiego Hospicjum w konferencji uczestniczyli dwie osoby.
W piątek  9 października o godz. 21 w kościele Królowej Apostołów – Kaplicy Świętej Rodziny została odprawiona Msza Święta w intencji uczestników Konferencji i Wspólnot Hospicyjnych w Polsce, której przewodniczył ks. bp dr Henryk Tomasik.
Po Mszy Św. ks. bp zwracając się do uczestników konferencji powiedział:
„-Dzięki temu, że jest dobro świat jest inny. Dzięki temu , że ludzie potrafią być dobrzy jest akt nadziei. Od wielkiego działania Bożego, także to ludzkie działanie, które wnosi w świat, w relacje ludzkie dobro - pochylanie się nad osobami, które znajdują się w  wyjątkowo trudnej sytuacji. Bolesne doświadczenie choroby może być szansą dla tego człowieka aby łączyć z tajemnicą  Chrystusa cierpiącego. Zawsze w ludzkim cierpieniu, samotności potrzeba drugiego człowieka”.
Uczestnicy konferencji  wysłuchali 23 wykładów o tematyce dotyczącej wartości profesjonalnej posługi terminalnie chorym.  Pierwszą konferencję zaraz po Mszy Świętej w piątek 9 października o  godz.22 wygłosił ks. dr Jacek Kucharski –WSD Radom pt. „Nie odwracaj głowy od potrzebującego, bo Bóg odwróci swe oblicze od Ciebie” (Tb4,7). Profesjonalizm w życiu biblijnego Tobiasza. W sobotę i niedzielę uczestnicy wysłuchali prelegentów w Wyższej Szkole Biznesu im. bp Jana Chrapka w Radomiu. 
Do Organizatorów  i Uczestników Konferencji przysłał list Prezydent RP Andrzej Duda, w którym zwracając się do Organizatorów i Uczestników Konferencji napisał:
„Pokazują Państwo, jak czynić dobro bezinteresownie i przy tym profesjonalnie opiekować się chorym. Obdarzając przyjaźnią, obecnością i życzliwością wzmacniają Państwo poczucie godności swoich podopiecznych. Umieją Państwo w najbardziej chorych, dostrzec siłę życia i obdarzyć ich radością, uświadamiając im, że są ważnymi i potrzebnymi członkami naszej wspólnoty... Uważam to za prawdziwy dar”.
                                                                                                                                     

       Jan Mieńciuk 
tekst i zdjęcia
janekm2@tlen.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz