poniedziałek, 12 sierpnia 2013

KRONIKI ŚLĄSKIE 20NIM ZAKWITNIE KWIAT JEDNEJ NOCY
Uff! Nareszcie ciepło przyszło prawdziwe! Ale ja się chyba lepiej czułem gdy w deszczu brnąłem z pielgrzymką  z Jasnej Góry do Łagiewnik w pogodę deszczową /opisywałem w poprzednim numerze gazety/ przynajmniej serducho nie dokuczało.
Poniedziałek -17 czerwca- jeden z pierwszych tego roku naprawdę bardzo ciepłych dni. Najbardziej wymarzona pogoda aby trochę z wyprzedzeniem w ogrodzie  Miejskiego Domu kultury "Koszutka" w Katowicach już o godzinie 17.00 zgromadziło się liczne grono miłośników pięknej poezji na "Poetycką Noc Świętojańską". Przybyłych gości, chroniących się pod rozłożystymi drzewami jakby pod wielkim baldachimem  uroczyście przywitała Dyrektor MDK  Lidia Gałęziowska.  Jako niespodzianka dla szczęśliwie wylosowanej osoby została przygotowana okazała palma w doniczce, która ma zakwitnąć w tę jedyną noc.
W tak niezwykłej scenerii jury w składzie:
Ø      Redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński - Przewodniczący
Ø      Redaktor Gabriela Łęcka
Ø      Dyrektor MDK  Lidia Gałęziowska
ogłosili  wyniki XIV Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza.
       I.Nagroda - Grażyna Janota z Mysłowic
    II.Nagroda - Mirosław kowalski z Mysłowic
 III.Nagroda - Bożena Donerstag z Chorzowa
          III. Nagroda - Michał Musiał z Katowic
jednocześnie zostało wyróżnionych siedem osób, trzy przysłali swoje utwory z Łodzi, Wieliczki, Kutna, Nowego Targu, Mińska Mazowieckiego, Krośniewic ale też i Chorzowa.
Nie wszyscy mogli przybyć po odbiór nagród, tylko ci co bliżej mieszkali.
Oczywiście przeczytali swoje utwory.
W drugiej części zaczarowanego wieczoru wystąpiła grupa Gang Marcela – koncertująca niezmiennie od 30 lat. Są autorami wielkich przebojów, takich jak: „Tyle złamanych serc”, „Ojciec żył tak jak chciał”, „Zaświeciła moja gwiazda”, „Kto jeśli nie Ty”, „Znajdziemy pośród trosk, „Mężczyzna i łzy” i wielu innych. W trakcie koncertu wykonają swoje znane przeboje oraz aranżacje znanych piosenek „biesiadnych”.
 Długo trwało piękne granie Gangu. Nikomu do domu się nie śpieszyło, zwłaszcza że dla wszystkich gości przygotowano kiełbaski z grilla.
No proszę..., nie drogo a tak piękny  WIECZÓR ŚWIETOJAŃSKI. 

POLSKIE SĄDY

Środa 19 czerwca - w Sądzie Rejonowym w Katowicach Zażalenie w sprawie umorzenia postępowania Adama Słomki - Przewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej-  Obóz Patriotyczny na postanowienie Sądu Rejonowego Katowice  oskarżonego w sprawie rzekomej dewastacji- w rzeczywistości  domaganie się likwidacji pomnika "wdzięczności" ” okupacyjnej armii sowieckiej w Katowicach podczas rozbitego przez policję wiecu wyborczego dnia 17 września 2011r. Adam Słomka wniósł zażalenie na umorzenie, tuszowanie niewygodnej dla obecnego rządu sprawy. Proces miał być jawny. W związku z tym przybyło szereg byłych działaczy ruchu oporu, Solidarności. Najwcześniej  przybyli :
dr Władysław Kostrzewski -działacz Solidarności, Kazimierz Świtoń, Andrzej Gużkowski- Solidarność Walcząca oraz około  70 -  osób, w tym reporterów z kilku gazet prawicowych, telewizji TRWAM, TVŚ. Okazało się, że na salę  sądu wpuszczono tylko 8 (słownie: osiem) osób. Rzekomo zbyt mała sala rozpraw. Komentarz pozostawiam innym.

PROMOCJE POETYCKIE
Piątek 20 czerwca - Sztygarka. W altance  kawiarni "Pod Wieżą"  zgromadził się świat miłośników współczesnej poezji na prezentacji nowych trzech tomików poetyckich.   Autorami byli: Chorzowianin Jacek Dudek z książką „homo silesius”,  Marcin Rokosz z Cieszyna (urodzony w Sosnowcu) z tomem „oddzielenie” oraz Krakowianin  Marcin Sas - „bezpowrotne wakacje Touretta”.  Książki, zostały wydane nakładem Zaułka Wydawniczego „Pomyłka” ze Szczecina. Wydawca, Cezary Sikorski też odwiedził chorzowską Sztygarkę. Są ludzie dla których nie liczy się odległość jeżeli dzieje się coś dobrego, ciekawego - mówimy o nich- "pozytywnie zakręceni".
 Jacek i  Marcin  przeczytali kilka swoich wierszy. Ponieważ Marcin Sas z powodów od niego niezależnych nie mógł przyjechać, jego utwory przeczytała Basia Janas Dudek

ŚWIĘTOWANIE ROCZNICY ZAKONU BOŻOGROBCÓW
24 czerwca 1257 roku, w dzień wspomnienia Jana Chrzciciela, w Czeladzi, książę Opola i Raciborza - Władysław, dzięki dekretowi oddał Bożogrobcom pod zagospodarowanie Chorzów i Białobierz. Ten dokument jest zarazem pierwszym i najbardziej prawdopodobnym źródłem mówiącym o Chorzowie.


Sobota 22 czerwca parafia p.w. św. Marii Magdaleny uroczyście obchodziła 756. rocznicę przekazania przez księcia Władysława Opolskiego wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców.
Na zaproszenie poseł Marii Nowak, Damy Zakonu Bożogrobców przybyli  z Miechowa Kawalerowie i Damy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Uroczystości rozpoczęły się sesją naukową w Starochorzowskim Domu Kultury zorganizowanej przez Marię Nowak., na którą również przybyli:  komandor Stanisław Franciszek Osmenda z Miechowa, kustosz siedziby Zwierzchnictwa Zakonu w Polsce,  ks. prałat dr. Krzysztof Bąk- kawaler Zakonu Bożogrobców, ks. Edward Chmiel - proboszcz tutejszej parafii.
Dr. Jan Włodarczyk   przedstawił dzieje  Zakonu Rycerskiego Stróżów Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Polsce. Ks. dr Henryk Olszar, który tutaj przez rok był wikarym  opowiedział o wpływie pracy duszpasterskiej Zakonu Bożogrobców na rozwój religijności ludzi na tych ziemiach. Należy dodać, ze do tej pory właśnie na Śląsku ludzie najbardziej pielęgnują tradycję, wiarę swoich przodków. To właśnie dużej mierze  dzięki zakonowi Bożogrobców do tej pory religijność na Śląsku jest najbardziej żywa.   
  Tuż przed godz. 12.00, przed Starochorzowskim Domem Kultury uformowała się procesja z księżmi, Damami i Rycerzami Zakonu Bożogrobców, pocztami sztandarowymi, orkiestrą i mieszkańcami miasta przeszła ulicą Bożogrobców do kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. W samo południe odbyła się tam Msza św. w intencji mieszkańców Chorzowa. Uczestniczyli w niej również zaproszeni goście z burmistrzem Miechowa, Dariuszem Marczewskim, obecni byli także prezydent Chorzowa Andrzej Kotala i jego pełnomocnik Jerzy Bogacki. Nabożeństwo koncelebrował ksiądz dziekan Eugeniusz Błaszczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca. ks. prałat dr Krzysztof  w wygłoszonym kazaniu przybliżył historię Grobu Bożego w Jerozolimie i siłę oddziaływania.
Na zakończenie komandor Stanisław Franciszek, odczytał treść decyzji o przyznaniu wyróżnienia i wręczył medal ks. prałatowi dr Krzysztofowi Bąkowi za zaangażowanie w pracy na rzecz Zakonu, zwłaszcza w naszej archidiecezji. Po mszy wystąpił Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. W 40-minutowym, znakomitym programie chór wykonał pieśni kompozytorów XIX wieku i współczesnych twórców śląskich.
Pomieszczenia po byłej kopalni "Prezydent" w Chorzowie miały wyjątkowe szczęście bo nie zburzono ich ale zagospodarowano dla celów kulturalnych.  Została odnowiona i zakonserwowana unikatowa wieża wyciągowa wykonana ze wzmocnionego betonu. Zasadniczo wszystkie wieże wyciągowe na kopalniach są wykonane z metalu.  Jest tu hotel, SPA, restauracja, kawiarnia "Pod Wieżą". Ogólnie kompleks nazywany jest SZTYGARKĄ.
W tę sobotę, w  "Magazynie Ciekłego Powietrza" -  największym  pomieszczeniu przed sceną, przy stolikach obszernej hali zgromadzili się poeci chyba z całej polski na kolejnej XI edycji Portu Poetyckiego organizowanego przez Barbarę Janas-Dudek, Jacka Dudka i Włodzimierza Szymczewskiego.
Przed inauguracją Portu, o godz. 11.00 odbyły się warsztaty poetyckie  prowadzone przez Justynę Bargielską, dwukrotną laureatkę nagrody literackiej Gdynia, nominowaną w bieżącym roku do nagrody literackiej Wisławy Szymborskiej.
W godzinach popołudniowych,  o 14.30 mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłego dialogu Marii Pijanowskiej-Broniewskiej (córki Władysława Broniewskiego)  z poetą  Włodzimierzem Szymczewskim. 
Maria opowiedziała o ojcu jako niepoprawnym  romantyku, wielkim patriocie.O godzinie 16.00 rozpoczęto część główną wieczoru, w której zaprezentowali swoją twórczość: Justyna Bargielska (Warszawa), Bartosz Wiczkowski (Dąbrowa Górnicza), Ilona Witkowska (Wrocław) oraz poeta i krytyk literacki Leszek Żuliński (Pruszków).

Następnie redaktor Kwartalnika Literacko-Artystycznego Szafa, Małgorzata Południak przedstawiła sylwetki autorów wystawy portowej, Katarzynę Tchóch (malarstwo) i Pawła Szałankiewicza (fotografia).

Po kilkuminutowej przerwie przypomnieli się goście główni poprzednich edycji Portu Poetyckiego w Chorzowie. Byli to: Marta Fox, Roma Jegor, Małgorzata Południak, Beata Bigos, Marcin Rokosz , Mirosława Pajewska, Zenon Dytko, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Krzysztof Tomanek, Karolina Kułakowska, Teresa Rudowicz, Jacek Kukorowski, Magda Gałkowska, Jan Mieńciuk, Joanna Proszowska-Starkowska, Weronika Górska, Marta Jurkowska, Cezary Sikorski i Danuta Perier-Berska.

W ramach głębokiego oddechu zagrał zespół Stanisława Kukorowskiego z Poznania, który rozruszał nieco słuchaczy.

O godzinie 20.30 odbyła się „noc poezji”. W tej części wieczoru scena została otwarta dla wszystkich chętnych twórców, którzy mieli ochotę podzielić się swoją poezją ze słuchaczami. Na „noc poezji” zjechali się poeci w wielu zakątków polski.

To był niezapomniany dzień, pełen poetyckich fraz, malarskich sztychów, fotograficznych ujęć, a także ciekawych rozmów o szeroko pojętej kulturze. Oby więcej takich imprez.

Jan Mieńciuk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz