piątek, 5 sierpnia 2016

ŻYCIE TOCZY SIĘ DALEJ - ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ANIELSKIEJ -PORCJUNKULI W PANEWNIKACHWe wtorek, 2 sierpnia Franciszkanie Trzeciego Zakonu Świeckich zgromadzili się w panewnickiej  Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi na uroczystej Eucharystii aby uczcić Matkę Boską Anielską w Jej święto –Porcjunkuli. To była mała kapliczka , schowana w głębokim lesie.
Waśnie przy tej zaniedbanej w lesie kapliczce do św. Franciszka Bóg powiedział „-Odbuduj mój kościół”. Św. Franciszek najpierw myślał, że chodzi o tę kapliczkę. Później zrozumiał, że chodzi o cały kościół  chrześcijański. 

Początki kaplicy sięgają  IV w. lecz wiadomo, że przeszła ona na własność benedyktynów już w VI w. Jest to mały budynek na prostokątnym planie z niewielką absydą. Benedyktyni wydzierżawili ją św. Franciszkowi w zamian za symboliczny koszyk ryb złowionych w strumieniu Tescio, dawany im co roku. Chcieli ofiarować Franciszkowi kapliczkę na własność, ale on, posłuszny zasadzie ubóstwa odmówił przyjęcia daru i prosił, aby zechcieli brać od niego symboliczny czynsz.
W kapliczce, w noc po Niedzieli Palmowej z 18 na 19 marca 1212 r. młoda Klara, która uciekła z rodzicielskiego domu, złożyła śluby zakonne, dając w ten sposób początek zakonowi klarysek.
W Porcjunkuli w 1216 r. św. Franciszek otrzymał od Jezusa Chrystusa, który znów przemówił do niego, odpust zupełny dla tych wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą Kapliczkę. Przywilej ten potwierdzony został przez papieża Honoriusza III, który wyznaczył, iż udzielać się go będzie dnia 2 sierpnia każdego roku.

Obecnie kapliczka Porcjunkuli (cząsteczka) znalazła się  we wnętrzu okazałej  Bazyliki Najświętszej Maryi Panny od Aniołów.
Wyjątkowo sprzyjająca pogoda na dzisiejsze święto. Słonecznie, ciepło ale nie upalnie, dobre warunki dla osób starszych, często bardzo schorowanych, więc wszyscy tercjarze katowickiego regionu zgromadzili się w okazałej, panewnickiej bazylice aby wspólnie się modlić, dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o pomoc w pokonywaniu trudności, o siły i zdrowie.  Niestety, nie wiele jest młodych tercjarzy. Ale też w Zarządzie Rady Regionalnej nie wiele młodych. W radach wspólnot prym wiodą najczęściej osoby daleko po sześćdziesiątce. Młodzi nie garną się do takich wspólnot.
Uroczystej Eucharystii w intencji braci i sióstr FZŚ  przewodniczył O. Prowincjał Antonin Brząkalik OFM w Katowicach. Podczas homilii przypomniał historię dzisiejszego, wielkiego święta.

Po mszy  przeszli do parku przy bazylice aby przy stajach różańcowych wspólnie dmówić Różaniec. Pogoda dopisała więc na zakończenie ojcowie franciszkanie ugościli tercjarzy kiełbaskami z grila.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz