wtorek, 23 maja 2017

Z ZA KRATY 80 
We wtorek 16 maja 2017 w Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach / przy kopalni „Wujek”/ otwarto wystawę o bardzo wymownym tytule    „Z ZA KRATY 80. Zostały tutaj zgromadzone przedmioty i dzieła artystyczne wykonane przez więzionych oraz internowanych górników i nie tylko. Już co raz mniej osób pamięta tamten groźny czas, gdy do kopalni „Wujek” wjechały czołgi a milicja do górników uzbrojonych w kilofy i łopaty strzelała ostrą amunicją. Po pacyfikacji kopalni wielu górników pozamykano  w więzieniach niczym  kryminalistów.
Ci ludzie – młodzi górnicy nie poddali się. Zamknięci w więzieniach nie utracili ducha. Wierzyli w słuszność sprawy. Zaufali Bogu, zaufali Matce Bożej, Maryi. Nie siedzieli bezczynnie. Na skrawkach materiału, drewna, czasem kawałku gumolitu czy zwyczajnej gumy tworzyli dzieła. Może nie o wszystkich można powiedzieć, że to wielki artyzm.  Jednak każde dzieło świadczyło wielkości  ducha autora.

Otwarcia wystawy dokonał  Dyrektor Śląskiego  Centrum Wolności i Solidarności  - Robert Ciupa. Idea  tej wystawy –jak najwierniej zachować pamięć o tych groźnych czasach, aby nigdy więcej... Pan Stanisław Płatek - przywódca strajku w kopalni „Wujek”, aresztowany , internowany i skazany w stanie wojennym wspominając tamten czas przypomniał, że więźniowie tworząc te dzieła wyrażali swoje tęsknoty, pragnienia. To było świadectwo patriotyzmu,  tożsamości, o przekonaniach religijnych. Najwięcej jest wizerunków Najświętszej Maryi Panny wykonanych w różnych postaciach i na różnym materiale. Najczęściej to był wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej- Królowej Polski, Matki Bożej Piekarskiej- Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Dziś każdy z tych eksponatów dla nas jest relikwią – powiedział Pan Stanisław.        
                                                                                                               Jan Mieńciuik
Chorzów, środa, 17 maja 2017


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz