wtorek, 24 lutego 2015

Ogłoszenie wyników w konkursie literackim wiedzy o Słudze Bożym ks. Janie Macha.


 
W poniedziałek 23 lutego br. w domu parafialnym św. Jadwigi odbyło się ogłoszenie  wyników konkursu o życiu i śmierci  Sługi Bożego ks. Jana Machy. Konkurs został zorganizowany przez Związek Górnośląski Koło Królewska Huta w Chorzowie pod patronatem posłanki na Sejm RP Marii Nowak oraz Dyrektora Katowickiego Oddziału IPN  dr Andrzeja Sznajdra . 
Na uroczystość ogłoszenia wyników przybyli: posłanka na Sejm RP Maria Nowak, dr Andrzej Sznajder,  Postulator Procesu Beatyfikacyjnego ks. Damian Bednarski, Dziekan ks. Eugeniusz Błaszczyk, wikary z parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, w której urodził się Sługa Boży  Jan Macha ks. Krzysztof Jończyk, dyrektorzy chorzowskich szkół, Pan Piotr Kazak bliski krewny Sługi Bożego ks. Jana oraz liczne grono młodzieży i wiele osób starszych, którzy pamiętają tamte straszne czasy.
Przybyłych na spotkanie przywitał Prezes Koła Tomasz Piecuch. Ksiądz Postulator Damian przybliżył sylwetkę Sługi Bożego Ks. Jana, którego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym już jest na ukończeniu i za kilka tygodni  Akta o ks. Janie Masze zostaną przesłane do Stolicy Apostolskiej. Podczas zbierania informacji o Słudze Bożym odkryto kazania, które mimo krótkiego czasu posługi kapłańskiej napisał ponad 700 stron kazań. Pierwszą mszę prymicyjną ks. Jan odprawił w kościele św. Marii Magdaleny w czerwcu 1939r. Przed wybuchem wojny  pracował jako wikary tylko 3 miesiące. Fenomenem jest, że z parafii  św. Marii Magdaleny pochodzi również  błogosławiony ojciec Ludwik Mzyk SVD, Werbista, urodził się  w 1905- zm. 20 lutego 1940  w Forcie VII w Poznaniu – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Do kapłanów, którzy pozostawili wyraźny ślad  swojej posługi należy również błogosławiony ksiądz Józef Czempiel z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym- Hajduki. W szczególnie krótkim i niewyobrażalnie dramatycznym czasie drugiej wojny i okupacji  ziemia śląska wydała wyjątkowo wielu błogosławionych. O każdym można napisać niezwykle piękna historię.
Jury konkursu przyznała nagrody:
Pierwsze miejsce zajął Szymon Harbuz – uczeń II Kl. Gimnazjum Zespołu Szkół Katolickich w Chorzowie.
Drugie zajęli egzekwo Piotr Wilga - kl. II Gimnazjum z Zespołu Szkół Katolickich
 w Chorzowie oraz Marzena Miklus – lat 17 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie.
Nagrody ufundowała od Poseł Maria Nowak, która także dla wszystkich szkolnych książkę dla szkół otrzymali książkę „Ks. Jan Macha (1914-1942) Życie z sercem na dłoni”. Natomiast od Dyrektora IPN biblioteki szkolne otrzymały najnowszą książkę wydana przez Instytut „Za Marksem bez Boga” – laicyzacja życia społecznego w Polsce w latach 1945- 1989.
Ks. Damian Bednarski wszystkim chętnym podarował płytę z filmem „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”- film dokumentalny o tragicznych losach księdza Jana Machy oraz modlitwę o szybką beatyfikację Sługi Bożego.Jan Mieńciuk
tekst i zdjęcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz