piątek, 11 kwietnia 2025

FOTOWERNISAŻ „CHORZÓW ZNANY I NIEZNANY”


W poniedziałkowe popołudnie, 7 kwietnia 2025 roku, w Galerii Antresola Chorzowskiego Centrum Kultury otworzyła swe podwoje wystawa fotografii, jakiej w tym mieście dawno nie było.
Komisja Fotografii Krajoznawczej przy PTTK w Chorzowie zaprosiła nas w podróż — nie tylko przez ulice i zaułki, lecz także przez wspomnienia, spojrzenia i marzenia.

Tłumnie przybyli artyści – autorzy prezentowanych zdjęć – oraz pasjonaci kadru i światła zostali powitani przez Magdalenę Ryś, głównego specjalistę ds. merytorycznych w Chorzowskim Centrum Kultury. Uroczystą atmosferę podkreśliła obecność Macieja Zielińskiego, Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. kultury i sportu oraz 
Bianka Gruszczyńska-Mikrut skarbnik Miasta.

Na ścianach galerii – obrazy zatrzymane w czasie.
Chorzów, uchwycony okiem wrażliwego obserwatora, odsłania swoje mniej znane oblicze: podwórka, które milczą, choć widziały wiele; zaułki, które znikają z pamięci, zanim trafią na mapę; światła, które rozlewają się miękko po cegłach i dachach.

Każda fotografia to osobiste spotkanie – z miastem, z chwilą, z emocją.
To również zaproszenie: wyjdźmy na spacer po Chorzowie. Ale nie tym codziennym, w pośpiechu. Zatrzymajmy się. Popatrzmy. Może odkryjemy coś, czego wcześniej nie zauważaliśmy.

Jan Mieńciuk









Zdjęcia: Czesław Polański, Jan Mieńciuk

Film: Jan Mieńciuk


czwartek, 10 kwietnia 2025

O DOBRO OJCZYZNY

 


Msza za Ojczyznę w kościele św. Jadwigi – 14 kwietnia 2025 r.

Słowa modlitwy mają moc zmieniać świat – także ten najbliższy, nasz wspólny dom, Ojczyznę.


Z troski o jej przyszłość i w duchu odpowiedzialności obywatelskiej zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 14 kwietnia 2025 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 w kościele św. Jadwigi w Chorzowie.

 

Mój przyjaciel ma zwyczaj powtarzać, że wszelka władza pochodzi od Boga. Dlatego uważa, że należy prosić Władcę Świata, aby kierował myślami i zamiarami ludzi tak, by w nadchodzących wyborach wybrano prezydenta, który godność każdego człowieka oraz dobro Ojczyzny postawi na pierwszym miejscu.

 

Od pewnego czasu co miesiąc zamawia Mszę Świętą w tej intencji. Postanowiłem pójść w jego ślady i również powierzyć naszą Ojczyznę modlitwie. Wierzę, że to nie tylko wyraz duchowej troski, ale i akt nadziei – że Polska może być miejscem, w którym prawda, wolność i godność każdego obywatela będą naprawdę ważne.

Niech ta Msza Święta stanie się wspólnym wołaniem serc zatroskanych o przyszłość naszego kraju.
Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy pragną modlić się o mądrość dla rządzących i pokój w sercach obywateli.
                                                                                                                        Jan Mieńciuk

 

sobota, 5 kwietnia 2025

CHAOS MEDIALNY (2)

 


13 marca br. opublikowałem krótki artykuł na temat medialnego chaosu – wzajemnych oskarżeń, napięć między partiami i nieustannej promocji kandydatów na prezydenta. Wskazałem w nim, że zamiast wzniecać kolejne spory, warto się modlić za Ojczyznę i zamówić Mszę Świętą w jej intencji. I wtedy się zaczęło…

Pod moim wpisem na Facebooku rozgorzała dyskusja. Każdy z komentujących miał swoje zdanie – odmienne od mojego. Jeden z oponentów zarzucił Kościołowi rzekome mieszanie się do polityki. Inny nazwał mnie „katolem”, dodając jeszcze obraźliwy epitet. Tylko jeden głos był wyważony: ktoś napisał, że modlitwa za Ojczyznę to nie polityka – że każdy ma prawo się modlić i nawet powinien to robić. Uznał, że nie ma w tym nic złego, iż zamówiłem Mszę Świętą w tej intencji.

Tymczasem zbliżające się wybory prezydenckie tylko podsycają ten medialny zgiełk.
Każdy czuje się ekspertem, każdy wie najlepiej, co służy Polsce. W imię swoich racji jedni obrzucają innych błotem, nie przebierając w słowach. Inni mają żal, że Kościół odprawia Msze za Ojczyznę – bo według nich to już działanie polityczne. A ci, którzy się modlą, muszą być z PiS-u.

Wielu dziś uważa, że modlitwa to sprawa prywatna. To przypomina retorykę PRL-u, gdzie wiara była wypierana ze sfery publicznej. Niestety, ten sposób myślenia wciąż pokutuje.

A przecież pierwsze Msze za Ojczyznę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Jego słowa: „Zło dobrem zwyciężaj” stały się przesłaniem nadziei. Za odwagę głoszenia prawdy został brutalnie zamordowany — związany, z kamieniem u szyi wrzucony do rzeki. Jego heroiczna ofiara przyniosła owoce – dodała odwagi wielu wierzącym, którzy mimo szykan i prześladowań potrafili publicznie przyznać się do wiary i bronić wartości.

Dziś nikt nas nie prześladuje fizycznie – ale pojawiają się próby ośmieszenia, zepchnięcia na margines. Współcześni chrześcijanie często boją się nie szykan, lecz... drwin. Bo co powiedzą, jeśli ktoś publicznie przyzna: „Modlę się za Ojczyznę”? Nazwą go „pisowcem”?

Ja jednak nie przestanę się modlić. Będę się modlić o to, by Polską kierował prezydent, który będzie bronił wartości chrześcijańskich, etycznych, opartych na Dekalogu.
Nazwą mnie „pisowcem”? Trudno.

Jan Mieńciuk.  Chorzów, sobota, 5 kwietnia 2025r.

 PS.

Kiedy do Polski przybyli muzułmańscy emigranci, swoje spotkania w hali sportowej w Mysłowicach rozpoczęli wspólną modlitwą do Allaha. W innych miastach wyglądało to podobnie. Ale to już inna bajka...

piątek, 4 kwietnia 2025

SEN

 Dziś, 04-04-2025r.

-To był inny sen. Głęboki, poruszający — jak tamte widzenia sprzed lat, opisane w WZJA

 

WIZJA

 

Morze rozlewa się

wzburzoną falą płynie lawa

 

Wydobywa się z czeluści

ziemia otwarła swoją otchłań

wszystko spala się

 

Patrz- po tym morzu

lawy ognia płyną

łodzie i statki

 

Tych łodzi, statków

nie ima się ogień

 

Na statkach

ci którzy zawierzyli

 

Ziemia

pod stopami kruszeje rozpada się

morze ognia z każdej strony

 

Przed tobą most

weź do ręki krzyż

spokojnie idź

 

Krzyż jest ogromny

nie udźwignę

jestem słaby jak źdźbło trawy

 

To nie ty to krzyż

udźwignie ciebie

 

Kto Jesteś Który mówisz

rzeczy  niezwykłe

który wszystko wiesz

 

Jestem Który wiem

wszystko i Ciebie znam

Jestem Twoim Głosem

 

 

Chorzów, środa, 29 stycznia 2020

/ Na podstawie pewnych, autentycznych wizji  /

 

wtorek, 1 kwietnia 2025

Wernisaż Ewy Żochowskiej pt. „Czuły atak fotonów” w Galerii MM

 

W poniedziałek, 31 marca 2025 roku, w chorzowskiej Galerii MM odbył się wernisaż niezwykle interesujących prac artystycznych Ewy Żochowskiej – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2002), animatorki kultury i projektantki. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką licznych ekspozycji zbiorowych, m.in. „Rzeczywistości mieszane” w Akademickim Centrum Designu w Łodzi (2023) oraz wielu innych. Otrzymała liczne nagrody, w tym Medal na 600-lecie Łodzi (2023) przyznany przez Prezydent Miasta Łodzi, Hannę Zdanowską.

Od 2018 roku prowadzi Pracownię i Galerię Kreatoorka na Księżym Młynie w Łodzi oraz pełni funkcję prezeski Fundacji Przędzalnia Sztuki. Współpracuje z instytucjami kulturalno-oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz artystkami i artystami z Łodzi i całej Polski.

Podczas wernisażu artystka zaprezentowała cykl obrazów pt. „Czuły atak fotonów”, w których uwidacznia delikatność barw, subtelność światła oraz grę cieni i kolorów. Elementarne cząstki światła – fotony – tworzą atmosferę pełną niezwykłych, subtelnych emocji. Wiosna to czas zmian – z każdą chwilą przybywa światła i barw, a tę dynamikę można dostrzec w ekspresyjnych kompozycjach Żochowskiej.

Dodatkowym elementem wystawy są towarzyszące obrazom teksty poetyckie, które podkreślają emocjonalność i wrażliwość artystki oraz potęgują odbiór prezentowanych dzieł. Odbiorca doświadcza wielu pozytywnych emocji i zachwytu, poddając się niezwykłej atmosferze tej wyjątkowej ekspozycji.
Jan Mieńciuk