środa, 7 grudnia 2022

Promocja książki Barbary Gruszki - Zych „Moi ważni. Portrety prywatne”.

 


Pisanie o ludziach obok których przechodzimy na co dzień jest jej służbą. W swoich artykułach pokazuje piękno wnętrza człowieka tak zwyczajnie, bez patosu.

Barbara Gruszka-Zych, od 30 lat pracuje w redakcji „Gość Niedzielny” jako dziennikarka,  autorka wielu poczytnych artykułów, reportaży. W swoim dorobku ma wiele tomików poetyckich, książek.

 W piątek, 2 grudnia 2022 r., Aulę Wydziału Teologicznego w Katowicach licznie wypełnili miłośnicy pięknej literatury Barbary Gruszki-Zych, która promowała nową książkę „Moi ważni. Portrety prywatne”. Wydawcą książki URSINES.  

Spotkanie premierowe prowadził ks. Adam Pawlaszczyk. Wśród 25 osób, o których pisze, szczególnymi gośćmi, obecnymi na spotkaniu, byli m.in.   ks. abp Damian Zimoń, reżyser filmowy i scenarzysta prof. Krzysztof Zanussi, kompozytor - muzyk  Józef Skrzek.

Pani Barbara pisze o ludziach, których znamy z uroczystości religijnych, kulturalnych, spotkań oficjalnych. Pisze od strony prywatnej, której jednak niewielu zna albo wcale. Pisząc o ludziach, których spotkała, pisze o Bogu, który jest istotną treścią ich życia. Pisze prosto, zrozumiale o sprawach ludzi,
o każdym człowieku indywidualnie. Często dociera do ludzi, którzy nie zawsze mają właściwe relacje
z Panem Bogiem. Mimo natłoku zła, które w sposób natarczywy pokazuje się  w mediach, ze spokojem ale i z dynamizmem pokazuje, że jest wielu ludzi stawiających na pierwszym miejscu Boga.

Pani Basia mówi, że pisanie traktuje jako służenie ludziom. W swojej, nowej książce opisuje osoby,
tak żyjące jak i te, które  odeszły do wieczności. Wszystkich łączy wspólna cecha - byli wierni prawdzie, nie dali się uwikłać fałszywej ideologii, tak komunizmu jak i relatywizmu. Cechowała ich wrażliwość
na piękno i prawdę.

Opowiadanie o ludziach rozpoczyna o Wilhelmie Brasse więźniu Auschwiz-Birkenau nr 3444, który był przymuszony do pełnienia funkcji obozowego fotografa na „nieludzkiej ziemi”. Henryk Mandelbaum nr 181 970 był palaczem zagazowanych ciał w krematorium. Trudne historie XX wieku.

Poza wymienionymi już osobami, w książce znalazły swoje miejsce takie osoby, jak:  Josif Brodski, Tomasz Burek, Natalia Garbaniewska, O. Jan Góra OP, Wojciech Kilar, Jan Kobuszewski, Czesław Miłosz, Jan Nowak - Jeziorański, ksiądz Janusz Stanisław Pasierb, ksiądz Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski, siostra Michaela Rak ZSIM, Éric – Emmanuel Schmitt, siostra Dominika Sokołowska OP, ksiądz Marcello Stanzione, Janusz Szuber, ksiądz Jan Twardowski, Tomas Venclova, Edward Wylęgała, Adam Zagajewski, Marian Zębala.

Książka zawiera 485 stron, dobra na prezent na Boże Narodzenie pod choinkę.

Jan Mieńciuk

                                             Zdjęcia- Adam Pucia

 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz